Obecnie w życiu prawie każdej rodziny nadchodzi czas, kiedy rozpoczynamy edukację żłobkową. Jest to tak naprawdę pierwsza instytucja ważna dla prawidłowego rozwoju dziecka. To chwila trudna nie tylko dla dziecka ale i dla rodziców.
Za główne zadania programu adaptacyjnego żłobka można uznać:
-
Zapoznanie Rodziców z funkcjonowaniem placówki (rozkład dnia, menu, plan pracy z dziećmi, poznanie personelu);
-
Zapoznanie dzieci z nowym środowiskiem (nowy rozkład dnia, nowe ciocie, nowe dzieci, zasady i wymagania);
-
Poznanie oczekiwań Rodziców wobec placówki;
-
Nawiązanie bliskich relacji z dzieckiem i jego Rodzicami;
-
Zdobycie zaufania i akceptacji dziecka;
-
Tworzenie warunków do łatwej adaptacji;
-
Budowanie poczucia bezpieczeństwa dziecka w żłobku;
-
Motywowanie dzieci do podjęcia działań i zachowań sprzyjających integracji ze żłobkiem;
-
Motywowanie Rodziców i Opiekunek do zapewnienia optymalnych warunków do łatwej adaptacji.
Dziecko rozpoczynając uczęszczanie do żłobka musi się zmierzyć w początkowym okresie z wieloma trudnościami. Adaptacja jest dla niego wyzwaniem, jednak z pomocą swoich Rodziców i zaangażowaniem Opiekunek większość dzieci przechodzi ten okres z sukcesem. Ogromnie ważna jest współpraca Rodzica z Opiekunami, ich zdecydowanie i zaufanie. Oddanie dziecka w opiekę żłobka to najczęściej trudna decyzja dla Rodziców, wiążąca się z ogromnym ładunkiem lęku o dziecko, o to czy będzie odpowiednia opieka, czy dziecko dostanie wystarczająca ilość uwagi i miłości. Dla mam jest to często decyzja związana z koniecznością powrotu do pracy zawodowej. Należy pamiętać, iż w procesie separacji udział bierze nie tylko dziecko, ale także matka. Jeżeli jest gotowa pozwolić dziecku na odkrywanie świata, ono samo będzie na to gotowe. Maluszki będąc w synchronii emocjonalnej z Rodzicami, wyczuwają ich lęk i niepokój. Jeżeli mama przyprowadzająca dziecko do żłobka jest zdenerwowana i niepewna, maluszek wyczuwając to, sam będzie przelękniony, co spowoduje zamknięcie się na odkrywanie nowego środowiska i spowoduje ogromne trudności w adaptacji dziecka.
Nasza placówka proponuje 2-tygodniowy okres adaptacyjny, w którym i Rodzice i maluszki mają szansę zapoznać się z nowym dla nich środowiskiem. Plan procesu adaptacyjnego jest jedynie zarysem, gdyż każde dziecko jest inne, każde inaczej reaguje na zmiany. Przebieg adaptacji jest więc ustalany indywidualnie po rozpoznaniu reakcji i potrzeb dziecka.
Jak możemy pomóc dziecku?
-
rozpocznij adaptację miesiąc przed planowanym powrotem do pracy;
-
już jakiś czas przed planowanym terminem oddania dziecka do żłobka warto uregulować mu rozkład dnia wg rytmu jaki tam obowiązuje;
-
jeśli jest to możliwe, w początkowym okresie adaptacji odbierać dziecko wcześniej z placówki;
-
pożegnanie musi trwać jak najkrócej;
-
jeżeli Twoje dziecko weszło już do sali, nie zaglądaj, by zobaczyć, co robi, jak się bawi, czy płacze;
-
by było dziecku łatwiej bez rodzica daj dziecku zabawkę z domu;
-
nie obiecuj nagrody materialnej, zabawki czy słodyczy, za to, że Twój synek czy córka zostanie w żłobku i nie będzie płakać.
-
należy być konsekwentnym i działać wspólnie z Opiekunkami;
-
pamiętać należy przede wszystkim, że każde dziecko ma swój czas dorastania do wymogów życia.